Ismét programmal telt meg a Batthyány-Geist Vadászkastély parkja Hozzáadva: 2025-10-05

Kondoros Város Önkormányzata, az Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány és a Dérczy Ferenc Könyvtár és Közösségi Ház szervezésében, a történelmi Magyarország vadászati bölcsőjének helyszínén, a Batthyány-Geist Vadászkastély parkjában, az emlékezés és a jövő iránti hit napja előtt tisztelegve, az Aradi Vértanúkra emlékeztünk és szimbolikusan is megnyitásra került az Apróvadas Vadászati Idény. Tisztelettel adózva mindazok előtt, akik bátorságukkal és önfeláldozásukkal világtörténelmet írtak, a tegnapi napon mi is megálltunk egy pillanatra. Megálltunk egy pillanatra, hogy az egykori csákói birtokon közösen fejet hajtsunk a hős magyar honvédtisztek emléke előtt, akik életüket adták a magyar szabadságért, akik nem csak önmagukért küzdöttek, hanem egy nemzet jövőjéért és azért, hogy mi, utódaik, szabadon élhessünk. Hisz ők is csak emberek voltak, akárcsak mi mindannyian. Emberek, akik szerettek, reméltek és tették, amit tenniük kellett. Osztályrészük, a vértanúság azonban ezen sorsokat, kortalanná, üzenetüket örökérvényűvé tette. Így válhattak példaképpé, nemzeti önazonosságunk mindenkori harcosaivá. S így tekinthetünk e kastélyra is, amely valóban meghatározó szimbólumként példázza a mindenkori magyarság tenni akarását.
Dr. Takács Árpád a Békés Vármegyei Kormányhivatal főispánja és jómagam megemlékező gondolatait, valamint Vadkerti Imre színművész lélekemelő előadását követően, a Békés Vármegyei Károlyi - huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesület képviseletében jelen lévő Kasuba István kíséretében átvonultunk a Batthyány-fához, hogy vadászkürtszó kíséretében elhelyezzük az emlékezés koszorúit, szalagait. Ez a nap azonban nem csak a megemlékezésről és a vadászidény megnyitásáról szólt. Különleges jelentőségű volt számunkra, hiszen mindamellett, hogy településünk 150 éves évfordulóját ünnepeljük, tisztelegve településünk egyik alapítója előtt, születésének 200. évfordulóján, Petőfi Istvánra is emlékeztünk.
A csákón hosszú éveken át élt költőnk tiszteletére korábban állított emlékoszlop környezetében Klucsik Árpád tanár úr, Petőfi István életútjának rövid ismertetését és Keresztes János, az Országos Agarász Egyesület elnökének gondolatit követően, a kastélykertben egy fát ültettünk el, hiszen a fa gyökerei a múltba kapaszkodnak – akárcsak mi, amikor tisztelettel hajtunk fejet elődeink előtt. Törzse és lombja azonban az ég felé tör, a jövő felé – ahová mi, és majd gyermekeink, unokáink tekintenek. Ez a fa emlékeztet minket arra: a szabadság és a haza szeretete élő örökség. Ápolnunk, védenünk és továbbadnunk kell. Mert ahogy a fa az utókornak nő, úgy a hősök emléke is az utókor szívében él tovább.
Megemlékezésünket követően a programok listája igen színes volt. A sort Poroszlai Róbert, A Békés Vármegyei Vadászkamara Vadászkutyás Szakbizottság elnökének vadászkutya bemutatója kezdte meg, melyet a Kondorosi Széchenyi István Lótenyésztési Egyesület szabadedzése és az Országos Agarász Egyesület agárfuttatása követett. Végül, de nem utolsósorban Helt Enikő solymászbemutatója zárta a tartalmas napot.
A nap folyamán a kastély oldal termében az Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány helytörténeti kiállítása, Bagi Roland elöltöltős fegyver bemutatója, valamint a Szűcs Pál makettmester által gyufaszálból készített Batthyány-Geist kastély makettje volt megtekinthető, a gyerekek pedig a Fehérliliom Népfőiskola jóvoltából kézműves foglalkozáson vehettek részt. És, hogy teljes legyen a nap, jó ebédhez szólt a nóta: a Határ Banda nótaszója mellett, a Kondorosi Csárda által elkészített finom ételt kóstolhatták meg jelenlévők.
Köszönjük a szervezőknek a tartalmas napot, és a méltó megemlékezést!

Az eseményen készült kisvideó az alábbi linken megtekinthető:

http://ribarszkipeter.hu/index.php?route=public/video&video_id=401&page=2