A hősök emléke ma is él – I. világháborús emlékmű avatásának 100 éves évfordulóján emlékeztünk Hozzáadva: 2025-11-07

A centenárium alkalmából, Kondoros Város Önkormányzata és a Dérczy Ferenc Könyvtár és Közösségi Ház méltóképpen kívánt megemlékezni azokról a hőseinkről, akik példát mutattak bátorságból, és amely példát az utókornak meg kell őriznie. A mai napon azon emlékmű előtt tisztelegtünk, mely az áldozatokon keresztül egy olyan eseménynek, az I. világháborúnak állít szomorú emléket, mely megszámlálhatatlan családot csonkított meg, amely megszámlálhatatlan életet oltott ki, és megszámlálhatatlan álmot szakított szét, s hazánkat minden más nemzetnél mélyebbre taszította. Száz esztendő telt el azóta, hogy a kondorosi emberek, a gyászból, a fájdalomból, és a háború pusztításából felemelkedve, méltó emléket állítottak azoknak a hősöknek, akik a legdrágábbat, a legszentebbet, a saját életüket áldozták a hazáért. Ezen a szép napsütéses délelőttön jómagam és dr. Bódi Beáta, a Békés Vármegyei Kormányhivatal igazgató asszonyának emlékező gondolatait követően Tuska Tibor evangélikus lelkész úr újraszentelte a jubileumi I. világháborús emlékművünket, majd rendezvényünk zárásaképpen az emlékezés virágainak és mécseseinek elhelyezésére került sor. Ünnepségünket tovább színesítette Arany Máté megható zenei előadása és Kovács Mária szívszorító szavalata.
Köszönjük, hogy eseményünkön tiszteletét tette a Magyar Tartalékosok Szövetsége Békés Vármegyei Szervezete képviseletében Nagy Zoltán elnök, nyugállományú ezredes úr, Gulyás László alelnök, nyugállományú alezredes úr, valamint a Magyar Nemzetőrség Békés Vármegyei Szervezetének elnöke, Puravecz Péter és a szervezet tagjai.
Ez a nap is bizonyítja, hogy emlékezetünk soha el nem halványulhat, hiszen hőseink a csaták kimenetelétől függetlenül győztesek. "Győztesek az utókor és a nemzet megmaradásának tekintetében is, mert legyőzték önmagukat. Hősökké azáltal váltak, hogy a minden ember számára a legfontosabb érték: a saját életük elé más értékeket helyeztek".
Köszönjük mindazoknak, akik eljöttek és velünk együtt emlékeztek az I. világháborús emlékmű avatásának 100 éves évfordulóján. Tisztelet a Hősöknek! Isten áldja emléküket!

További képek a galériában megtekinthetőek:

http://ribarszkipeter.hu/index.php?route=public/gallery&gallery_id=528

Az eseményen készült videófelvétel az alábbi linken megtekinthető:

http://ribarszkipeter.hu/index.php?route=public/video&video_id=394