Petőfi István mellszobrával tovább gazdagodott közösségünk Hozzáadva: 2025-08-18
A mai nap folyamán Kondoros Város Önkormányzata és a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat szervezésében, Petőfi István születésének 200. évfordulóján egy olyan személy szobrával gazdagodott közösségünk, aki bár nem állt a történelem legnagyobb reflektorfényében, mégis méltó példája a hűségnek, a hazaszeretetnek, a tenni akarásnak, az alkotásnak és a közösségi kötődésnek. Petőfi István életének egy meghatározó részét, 1858-tól, fiatalon bekövetkezett haláláig Kondoroshoz kötődve élte. Itt dolgozott, itt alkotott, itt írt verseket, és innen küldte leveleit, amelyekben szívvel-lélekkel szólt a barátokhoz és rokonokhoz. Ezért külön öröm és jelképes erejű, hogy a Lantos Györgyi szobrász és üvegművész által alkotott szobor az iskola előtt kapott helyet, közvetlenül a 2023-ban átadott Petőfi Sándor szobor mellett. Mostantól a két testvér bronzba öntött alakja együtt őrzi az iskola bejáratát, és együtt mesél a múltról a jövő nemzedékeinek. A mai ünnepi eseményünk Szabó Zoltán szavalatával vette kezdetét, melyet köszöntőm, valamint Závogyán Magdolna, Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkár asszony és Lezsák Sándor, József Attila-díjas költő, író, a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat vezetőjének beszéde követett. Ünnepségünk megkoronázásaképpen lelepleztük a számunkra oly sokat jelentő köztéri alkotást, melyet ezt követően Tuska Tibor evangélikus lelkész úr áldott meg. Kondoros polgárai nevében ezúton is hálás szívvel mondunk köszönetet mindazoknak, akik e nemes alkotás megszületésén fáradoztak, és mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy Kondoros szívében, az iskola előtt mostantól, bátyja mellett Petőfi István tekintete is őrizze mindennapjainkat.
Külön, kiemelt tisztelettel mondunk köszönetet Lezsák Sándor elnök úrnak, hiszen az ő nagylelkű felajánlása – melyet 2 évvel korábban, a „Petőfi 200” ünnepi év alkalmából, 2023-ban állított Petőfi Sándor szobor átadásakor tett a Kondorosiaknak– tette lehetővé, hogy mai napon Petőfi István alakját is méltó módon állíthattuk közösségünk elé.
Ez az alkotás nem csupán művészi értéket hordoz, hanem a nemzeti összetartozás, a hagyományaink iránti hűség és a testvéri szeretet örök üzenetét is közvetíti mindannyiunk számára. Kívánom, hogy ez a szobor legyen találkozási pont, legyen emlékhely, és legyen figyelmeztetés is: a múlt értékeit ápolni kötelességünk, mert abból építkezhet a jövőnk. Ígérjük, hogy megbecsüljük, vigyázni fogunk rá és megőrizzük az utókornak.
További képek a galériában megtekinthetőek:
http://ribarszkipeter.hu/index.php?route=public/gallery&gallery_id=535&page=2
Az eseményen készült videófelvétel az alábbi linken megtekinthető:
http://ribarszkipeter.hu/index.php?route=public/video&video_id=412&page=3

